Piercing (kolczykowanie ciała) to sposób ozdabiania ciała przeznaczony dla osób odważnych i zdecydowanych, zaliczany jest do metod modyfikacji ciała. Zabieg piercingu polega na przekłuciu ciała w specyficznych miejscach. Wybór miejsca zależy od wyobraźni. Do najczęściej przekłuwanych części ciała należą: uszy, wargi, nos, brwi, język, pępek, sutki, okolice podbródka a także narządy płciowe, ale kolczyk w policzku czy szyi również nie jest czymś niespotykanym.

Wybór salonu kosmetycznego
Osoba, która wykonuje piercing musi mieć odpowiednie kwalifikacje, czyli ukończony specjalistyczny kurs potwierdzony świadectwem lub certyfikatem. W salonie powinny też być dostępne certyfikaty kolczyków, z jakiego materiału są wykonane. Bardzo ważnym aspektem jest sterylność i czystość zabiegów - nie wahaj się o to zapytać! Wszystkie kolczyki bezpośrednio do przekłucia jak i kleszcze muszą być poddane dezynfekcji a następnie procesowi sterylizacji. Każda igła, rękawiczki są jednorazowego użytku. Tylko w taki sposób masz pewność, że piercing wykonywany jest należycie i w sposób bezpieczny dla Ciebie.

Pielęgnacja świeżego przekłucia
Lekkie zaczerwienienie, swędzenie, delikatne ropienie i strupy to normalne zjawiska towarzyszące gojeniu się piercingu.
    Żeby uniknąć infekcji po piercingu wystarczy stosować się do kilku prostych wskazówek:
  • przede wszystkim należy pamiętać o higienie. Przekłutego miejsca nie wolno dotykać nie umytymi rękoma.
  • przemyć przekłute miejsce solą fizjologiczną lub wodą utlenioną, przemywanie przeprowadzać dwa razy dziennie - rano i wieczorem, aż do całkowitego zagojenia się.
  • po przemyciu należy zastosować na przykład maść Tribiotic (nie stosować przez okres dłuższy niż siedem, osiem dni).
  • Pływanie, korzystanie z sauny i solarium jest zabronione
  • Podczas kąpieli lub pod prysznicem należy starać się, aby przekute miejsce nie miało kontaktu z wodą
  • przy odpowiedniej pielęgnacji, gojenie piercingu w zależności od miejsca przekłucia trwa od czterech miesięcy do roku.
Powiększanie się otworów wraz z zaczerwienieniem, swędzenie, wydzielanie się jasnego płynu to oznaki odrzucenia piercingu.
Adam Bolewski usługi WWW